Психотравмата е болестотворно действие на свръхсилен и осъзнат като неблагоприятен и неприятен дразнител. Не всяка неприятна, застрашаваща, скръбна, мъчителна случка е психотравма за дадена личност; и най-застрашаващи и катастрофални събития могат да не психотравматизират издържливи лица и обратно незначителни вълнения могат да се понасят като травма от нежни, раними хора.
Психотравмата може да действа силно и еднократно например рязка уплаха при катастрофа; или тя може да бъде с неголяма сила, но повтаряща се - например чести натяквания, малки оскърбления и др.
Многократно се натъкваме на случаи, при които автомобилни катастрофи с тежки последствия не са психотравматизирали пациентите, защото настъпващото сътресение на мозъка е изключвало съзнанието: пострадалият си спомня само фрагменти от събитието, което не е могло да бъде осъзнато с цялата си застрашаваща значимост.
Психотравмата означава още душевен удар, афектен удар, афектна причина, психотравмен комплекс, душевна рана, душевно вълнение, душевно сътресение, трагично събитие, разтърсващо емоционално преживяване, емоционален срив, душевна буря, срив в ценностната система, болезнен спомен, срив в мозъчната невродинамика и др.
Накратко психотравмата представлява осъзнато или непълно осъзнато, рядко забравено, патогенно афектно преживяване, предизвикано от неадекватни за дадена личност, по сила и продължителност, отрицателни дразнители и ситуации.
В буквален превод психотравмата е "душевна рана".
Когато човек има неуспехи, той или тя биха искали да се справят с чувството си на несигурност, тревожност, страх или непрестанна тъга, или свръх реакция към хора или ситуации. Причините обикновенно могат дабъдат намерени в мрежите на паметта.
Много често проблемите са непреработени спомени от миналото, които тровят настоящето. По принцип има три категории отрицателни чувства и вярвания, които могат да се появят.
Това е:
- "не съм достатъчно добър"
- "не съм в безопасност"
- "нямам контрол над ситуацията"
Ако вие често се чувствате несигурни, уплашени, или тревожни, или забележите, че тези състояния се проявяват интензивно в определени ситуации, или имате склонност да обвинявате само себе си, и вече приятелите или близките не са в състояние да ви успокоят, това се дължи на това, че проблемът обикновено се причинява от непреработените спомени, свързани с негативни емоции, физически усещания и вярвания.
Всеки заслужава да бъде щастлив и да има пълноценни взаимоотношения!